Janubiy Koreya ta’limi bir necha turga bo’linadi: Kollejlar (kichik kollejlar). Ular assotsiatsiya yoki diplomga olib keladigan ikki va uch yillik professional o’quv dasturlarini taklif qilishadi. Masalan, Yeungjin kolleji, Jeonbuk ilmiy kolleji.
Universitetlar (universitetlar), an’anaviy to’rt yillik bakalavriat dasturlarini amalga oshirish. Shuningdek, magistratura va doktorantura dasturlari. Ko’p tarmoqli universitetlardan tashqari, 2 ta sanoat va 10 ta ta’lim oliygohlari mavjud.
Magistratura va doktoranturaga ixtisoslashgan oliy o’quv yurtlari. Ular har qanday universitetdan tashqarida bo’lishi mumkin, ya’ni ular alohida institutlar bo’lishi mumkin (masalan, maktablar universitetlar tarkibiga kiruvchi AQShdan farqli o’laroq).
So’nggi yillarda, axborot texnologiyalari rivojlanishi bilan, kiber universitetlar Janubiy Koreyada tobora ommalashib bormoqda-faqat masofali o’qishga asoslangan to’liq oliy o’quv yurtlari. Masalan, Hanyang Cyber universiteti, Korea Cyber universiteti, Korea Digital universiteti, Kyunghee Cyber universiteti, Seul raqamli universiteti. Chet elliklar ko’p hollarda qabul qilinadi, lekin ular dunyoning istalgan burchagida istiqomat qilishlari mumkin.
Yagona Koreya Milliy Ochiq Universiteti (KNOU) ta’limning barcha darajalarida onlayn va oflayn o’qishni birlashtiradi. O’qitish yo’ldoshli televidenie va Korea Education Broadcasting System (EBS) yordamida amalga oshiriladi. Biroq, KNOUda o’qishni istagan xalqaro talabalar mamlakatda istiqomat qilishlari kerak. To’g’ridan -to’g’ri ochiq universitetga kirish uchun viza berilmaydi, ariza faqat Janubiy Koreya hududiga kirgandan keyin berilishi mumkin.
Janubiy Koreyadagi kollejlar
Koreyadagi kollej atamasini fakultet – katta universitetning bo’linmalaridan biri deb tushunish mumkin. Kasb -hunar ta’limining alohida ta’lim muassasasi – kollejlar ham shunday.
Kasb-hunar kollejida ikki yoki uch yillik o’qish natijalariga ko’ra (mos ravishda 75-80 yoki 120 kredit). Bitiruvchilar turli sohalardan birida dotsentlik unvonini olishadi. Muhandislik, biznes boshqaruvi, sog’liqni saqlash, dizayn, ijtimoiy ish, qishloq xo’jaligi, hamshiralik kabi. Shuningdek, maktabgacha ta’lim, ommaviy kommunikatsiyalar va boshqalar. Amaliyot davomida talabalar oladigan amaliy ko’nikmalarga katta e’tibor qaratiladi.
Koreya kollejlari o’rta ma’lumotli mutaxassislarni tayyorlashga ixtisoslashgan. Biroq, bitiruvchilar to’plangan kreditlarni qayta kreditlash va universitetlarda bakalavr darajasini olish yo’lini davom ettirish huquqiga ega. Kollejlar bilan tegishli shartnomalar tuzilgan.
Ta’kidlash joizki, ko’k yoqali ishlarga Koreya jamiyatining aksariyati nafrat bilan qarashadi. Vaziyatni to’g’irlash uchun davlat hamma narsani qilyapti. Kasb -hunar ta’limini targ’ib qilish (ixtisoslashtirilgan maktab va kollejlar).
Davlat va xususiy universitetlar
Janubiy Koreyadagi oliy o’quv yurtlari quyidagi toifalardan biriga tegishli bo’lishi mumkin, ularning har biri ma’lum moliyalashtirish manbasiga to’g’ri keladi:
Milliy. Markaziy hukumat oldida hisobot.
Shtat. Mintaqaviy hukumatlar tomonidan tashkil etilgan.
Xususiy. Xususiy notijorat ta’lim fondlari tomonidan tashkil etilgan.
Ta’kidlash joizki, Koreya universitetlari maqomi va reytingi jihatidan biroz farq qiladi. Bitta universitetning diplomi boshqasiga qaraganda bir necha baravar ko’p imkoniyatlarni ochishi mumkin. Biroq, obro’ -e’tibor moliyalashtirishga emas, balki ta’lim dasturlarining ilmiy salohiyati va sifatiga bog’liq. Koreyadagi davlat va milliy universitetlar xususiy universitetlardan faqat kurs narxiga ko’ra farq qiladi.
Mamlakat ta’lim muassasalarining aksariyat qismini tashkil etuvchi xususiy universitetlar Ta’lim vazirligi belgilagan standartlarga amal qiladi. Shuning uchun ular davlat akkreditatsiyasiga ega.
Janubiy Koreyadagi ta’lim muassasalari guruhlari va uyushmalari
SKY – Janubiy Koreyaning eng nufuzli uchta oliygohi uchun ishlatiladigan qisqartma: Seul milliy universiteti (SNU), Koreya universiteti va Yonsey universiteti. SKY rasmiy uyushma emas, lekin ommaviy axborot vositalari tomonidan ham, universitetlarning o’zlarida ham keng qo’llaniladi. Ularning biriga qabul qilinishi avtomatik ravishda bitiruvchiga muvaffaqiyatli martaba va yuqori ijtimoiy maqomni va’da qiladi, deb ishoniladi. SKY universitetlari xalqaro reytingda yuqori o’rinlarni egallaydi va ko’pincha elitarlikda ayblanadi. U yerda Koreya SAT imtihonidan eng yuqori ball to’plagan koreys talabalarining atigi 2 foizi qabul qilinadi.
Universitet ta’limi bo’yicha Koreya kengashi, KCUE. Bu Janubiy Koreyadagi to’rt yillik oliy o’quv yurtlarining xususiy uyushmasi.
Koreya universitetlari ta’lim kengashi
universitetlar o’rtasidagi hamkorlikni amalga oshirish maqsadida 1982 yilda tashkil etilgan. Shuningdek, davlat darajasida universitetlarning manfaatlarini ifoda etish. Xususan, davlat tomonidan tartibga solinadigan avtonomiyani ta’minlash masalalarida. Shunga o’xshash uyushmalar dunyoning ko’plab mamlakatlarida mavjud (AAC & U, JANU, AUCC). KCUEning o’ziga xos xususiyati shundaki, assotsiatsiyaga a’zo bo’lish qonun bo’yicha Koreyaning barcha universitetlari prezidentlari uchun majburiydir.

Высшие учебные заведения Южной Кореи делятся на несколько типов: Колледжи (junior colleges). Предлагают двух- и трехгодичные программы профессиональной подготовки, ведущие к получению диплома или степени ассоциата (associate’s degree). Например, Yeungjin College, Jeonbuk Science College.
Университеты (universities), Реализуют традиционные четырехгодичные программы бакалавриата. А также программы магистратуры и докторантуры. Помимо мультидисциплинарных университетов, существуют также 2 индустриальных (industrial universities) и 10 педагогических (universities of education).
Высшие школы (graduate schools), Специализируются на магистерских и докторских программах. Могут существовать вне привязки к какому-либо университету, то есть являться отдельными учреждениями (в отличие от, например, США, где grad schools входят в состав вузов).
В последние годы с развитием информационных технологий все большую популярность в Южной Корее стали набирать так называемые кибер университеты (cyber universities) — полноценные высшие учебные заведения, основанные исключительно на дистанционном обучении. Например, Hanyang Cyber University, Korea Cyber University, Korea Digital University, Kyunghee Cyber University, Seoul Digital University. Иностранцы принимаются в большинстве случаев, при этом они могут проживать в любой точке мира.
Единственный в своем роде Корейский национальный открытый университет (Korea National Open University, KNOU) объединяет в себе онлайн и оффлайн виды обучения на всех уровнях подготовки. Преподавание ведется в том числе с помощью Спутникового телевидения и Образовательной вещательной системы Кореи (EBS). Однако иностранные студенты, желающие обучаться в KNOU, должны проживать в стране. Виза с целью поступления непосредственно в открытый университет не выдается, заявку можно подать только после въезда на территорию Южной Кореи.
Колледжи в Южной Корее
Термин колледж в Корее может пониматься как факультет — одно из подразделений крупного университета. Так и отдельное учебное заведение профессионального образования — колледжей.
По итогам двух или трех лет обучения в профессиональном колледже (75-80 или 120 кредитов соответственно). Bыпускники получают степень ассоциата в одной из множества областей. Такие как,инженерия, бизнес-администрирование, здравоохранение, дизайн, социальная работа, сельское хозяйство, сестринское дело. A также, дошкольное образование, массовые коммуникации и другие. Большое внимание здесь уделяется практическим навыкам, которые студенты получают на стажировках.
Корейские колледжи специализируются на подготовке специалистов среднего звена. Однако выпускники в праве перезачесть накопленные кредиты и продолжить путь к получению степени бакалавра в университетах. Которые имеют соответствующие соглашения с колледжами.
Стоит отметить, что рабочие специальности довольно пренебрежительно воспринимаются большей частью корейского общества. Чтобы исправить ситуацию, государство делает все возможное. Чтобы популяризировать профессиональное образование (специализированные школы и колледжи).
Государственные и частные вузы
Вузы Южной Кореи могут принадлежать к одной из следующих категорий, каждая из которых соответствует определенному источнику финансирования:
Национальные. Подотчетны центральному правительству.
Государственные . Учреждаются региональными правительствами.
Частные. Основаны частными некоммерческими образовательными фондами.
Стоит отметить, что корейские университеты довольно сильно отличаются по статусу и рейтингу. Диплом одного университета может открывать в разы больше возможностей, чем диплом другого. Однако престиж зависит не столько от финансирования, сколько от научного потенциала и качества учебных программ. Государственные и национальные университеты Кореи по сути отличаются от частных только стоимостью курса.
Частные университеты, составляющие большую часть учебных заведений страны, следуют тем же стандартам, устанавливаемым Министерством образования. А потому обладают государственной аккредитацией.
Группы и ассоциации учебных заведений в Южной Корее
SKY — акроним, используемый для обозначения трех самых престижных вузов Южной Кореи: Сеульский национальный университет (Seoul National University, SNU), Корейский Университет (Korea University) и Университет Ёнсей (Yonsei University). SKY не является официальным объединением, но широко используется как средствами массовой информации, так и самими университетами. Считается, что поступление в один из них автоматически сулит выпускнику успешную карьеру и высокий социальный статус. Университеты SKY занимают высокие позиции в международных рейтингах и часто обвиняются в элитизме. Поступают туда лишь 2% корейских школьников с наивысшими результатами корейского экзамена SAT.
Корейский Совет по университетскому образованию the Korean Council for University Education, KCUE . Представляет собой частную ассоциацию четырехгодичных высших учебных заведений Южной Кореи.
Корейский Совет по университетскому образованию был основана в 1982 году с целью реализации сотрудничества между университетами. А также представления интересов вузов на уровне государства. В частности в вопросах обеспечения автономии от государственного регулирования. Похожие объединения существуют во многих странах мира (AAC&U, JANU, AUCC). Особенность KCUE заключается в том, что членство в ассоциации обязательно для президентов всех корейских вузов по закону.