Turkiyadagi universitetlar dunyoda juda yaxshi mavqega ega va 5 ta maktab 400 ta birinchi o’rinni egallaydi. Deyarli barcha universitetlar Antaliya, Izmir va Istanbul shaharlarida joylashgan.
Ko’pgina mamlakatlarda bo’lgani kabi, Turkiyada magistrlik darajasi 2 yil davom etadi, garchi muayyan ta’lim dasturlarida istisnolar mavjud bo’lsa. Masalan, diplom himoyasiz dastur atigi 1,5 yil davom etadi. O’quv yili 2 semestrdan iborat bo’lib, oktyabrdan iyungacha davom etadi. Qabul qilish uchun siz bakalavr darajasini va kirish imtihonini topshirishingiz kerak.
Universitetdan keyingi imkoniyatlar
Afsuski, Turkiyada ishlash va ishlashni davom ettirmoqchi bo’lgan talabalar uchun imkoniyatlar ko’p emas. Yevropa mamlakatlari bilan taqqoslaganda, bu yerda maosh unchalik yuqori emas. Biroq, elchixonalarda yoki davlat tashkilotlarida ishga joylashish mumkin. Ish haqi endi unchalik katta bo’lmagan joyda. Siz o’qishni Yevropada xavfsiz davom ettirishingiz mumkin, chunki Turkiya Boloniya jarayonining ishtirokchisi. Turkiyadagi har qanday diplom Yevropa davlatlari tomonidan tan olinadi.
Agar siz Rossiya bilan ishlashni xohlasangiz, turizm va mehmonxona biznesiga diqqat bilan qarang, chunki Turkiya uzoq vaqtdan beri ruslarni o’ziga jalb qilgan.
Turk va ingliz tillarida ta’lim
Davlat universitetlari odatda dasturlarni turk tilida olib borishadi, lekin ingliz tilida dasturlar mavjud. Masalan, ko’plab xalqaro dasturlar faqat ingliz tilida o’qiladigan xususiy universitetlarda o’qitiladi. Qabul qilishda siz IELTS yoki TOEFL tilini biladigan sertifikatlardan biriga ega bo’lishingiz kerak. Shu bilan bir qatorda, Turk talabalarni tanlash markazida (ÖSYM) ingliz tilini bilish testini topshirishingiz mumkin.
Agar siz Turkiya davlat universitetiga kirmoqchi bo’lsangiz, lekin tilni bilmasangiz. Keyin siz Istanbulda universitetgacha tayyorgarlikdan o’tish uchun ajoyib imkoniyatga egasiz. Bu 1 yil davom etadi.
Istanbuldagi magistrlar
Istanbul – Bosfor bo’yida joylashgan Turkiyaning eng jozibali shaharlaridan biri. Istambulning ajoyib iqlimi, ko’plab saroylar va masjidlar. Katta bozorlar va boshqa ko’plab o’yin -kulgilar sizning hayotingizni yanada rang -barang qiladi. Istanbul va Turkiyadagi eng yaxshi universitetlarning aksariyati shu yerda joylashgan. Qaysi biri xalqaro miqyosda tan olingan. Istanbulda magistrlik darajasi uchun siz xususiy yoki davlat universitetini tanlashingiz mumkin. To’g’ri, ular narx jihatidan farq qilishi mumkin, bu yerda universitetlarning ba’zi misollari:
1) Davlat:
Bosfor universiteti – eng yaxshi yo’nalishlar (gumanitar fanlar, muhandislik va texnologiya, menejment va ijtimoiy fanlar)
Istanbul Texnik Universiteti – eng yaxshi yo’nalishlar (muhandislik, texnologiya, tabiiy fanlar)
2) shaxsiy:
Sabanci universiteti – eng yaxshi joylar (tabiiy va ijtimoiy fanlar)
Grant nima va uni qanday olish kerak.
Turkiya hukumati turli mamlakatlardan abituriyentlarni faol jalb qilmoqda. Hozir 30 mingga yaqin chet ellik Turkiyada tahsil olmoqda, lekin hukumat bu raqamni 150 mingga etkazishni istamoqda.Shuning uchun davlat stipendiyalarni joriy qildi.
Qabul imtihonida maksimal ball to’plagan abituriyentlar Turkiyada grant olish uchun hujjat topshirishlari mumkin. Shuningdek, o’qish jarayonida yuqori ko’rsatkichlar va yutuqlar tufayli talabalar qo’shimcha stipendiyalar olishlari mumkin.
Grant quyidagilarni o’z ichiga oladi:
oylik nafaqa – 950 turk lirasi
tibbiy sug’urta
bir yillik turk tilini o’rganish dasturi
turar joy
universitet to’lovlari
yillik uyga parvoz
Turkiyada grant olish uchun siz dastur va universitetning barcha talablariga javob berishingiz kerak. Va sizda barcha kerakli hujjatlar bo’lishi kerak. Arizani topshirishda kamida 75% ilmiy yutuqlar hisobga olinadi. Xuddi shu ilmiy yutuqlarga va boshqa sohalarga hujum qiling. Turkiyada o’qiyotgan abiturientlar yoki Turkiya fuqarolari grant uchun ariza topshira olmaydi.
Arizani topshirgandan so’ng, nomzodlar taklifnoma bo’yicha suhbatdan o’tkaziladi.
Turkiyada o’qish to’lovlari
Turkiyada magistrlik dasturining narxi o’qitish tiliga bog’liq. Shuningdek, universitet xususiy yoki davlat bo’ladimi -yo’qmi.
Davlat universitetlarida:
Talabalar uchun Turkiyada magistrlik darajasi. Ozarbayjon, Ukraina, Boshqirdiston, Qozog’iston, Qirg’iziston, Mo’g’uliston, Tojikiston, O’zbekiston va boshqalar kabi davlatlar uchun turk tilida 100-200 dollar.
Ruslar va boshqa chet el fuqarolari uchun turk tilida o’qish 240-750 dollarni tashkil qiladi.
O’qish ingliz tilida 450-1600 $
Mamlakatning xususiy oliy o’quv yurtlarida o’qish 5000 dollardan 12000 dollargacha. Shuningdek, o’quv adabiyotlari uchun taxminan 300 AQSh dollari talab qilinadi.
Oziq -ovqat, kiyim -kechak, uy -joy uchun qo’shimcha xarajatlarni ham ko’rib chiqing. E’tibor bering, aksariyat universitetlar talabalar turar joyini beradi. Lekin ulardagi joylar tezda tugaydi. Shuning uchun ko’pchilik ijaraga olingan kvartiralarda yashaydi.

Если вы хотите образование в Турции и в дальнейшем работать в крупной международной компании. Получение образования в Турции — не самый распространенный выбор среди студентов. Многие рассматривают эту страну только с точки зрения отпуска. Однако, образование в Турции сочетает в себе относительно невысокую стоимость. Соответствует европейским стандартам, высокое качество и хороший климат. Что делает страну достойной внимания.
Университеты в Турции занимают весьма неплохую позицию в мире, а 5 школ входит в топ 400. Почти все университеты расположены в городах: Анталья, Измир и Стамбул.
Как и в большинстве стран, магистратура в Турции длится 2 года, правда бывают исключения в конкретных образовательных программах. Например программа без защиты диплома длится всего 1,5 года. Учебный год состоит из 2‐х семестров и длится с октября до июня. Для поступления, вам нужно иметь диплом об окончании бакалавриата и сдать вступительный экзамен.
Возможности после университета
К сожалению, ученикам, которые хотят продолжить жить и работать в Турции, не очень много возможностей. По сравнению со странами Европы, зарплаты здесь не такие большие. Однако, можно получить работу в посольствах или правительственных организациях. Где зарплата уже не такая маленькая. Так же вы можете спокойно продолжить учёбу в Европе, ведь Турция участник Болонского процесса. Любой диплом Турции признаётся странами Европы.
Если же вы хотите работать с Россией, то приглядитесь к сфере туризма и гостиничного бизнеса, ведь Турция давно привлекает россиян.
Образование на турецком и английском языке
Государственные вузы обычно ведут программы на турецком языке, однако, есть программы и на английском. Например, множество международных программ преподают только в частных вузах, где учёба на английском. При поступлении вам нужно будет иметь один из сертификатов, показывающий знание языка IELTS или TOEFL. Или же можно пройти экзамен на знание английского в турецком центре по отбору студентов (ÖSYM).
Если вы хотите поступить в государственный университет Турции, но не знаете языка. То у вас есть замечательная возможность пройти предвузовскую подготовку в Стамбуле. Которая занимает 1 год.
Магистратура в Стамбуле
Стамбул – один из самых привлекательных городов Турции, расположенный на берегах пролива Босфор. Прекрасный климат Стамбула, множество дворцов и мечетей. Огромные базары и множество других развлечений сделают вашу жизнь ещё более красочной. Тут расположено большинство лучших вузов Стамбула и Турции. Которые имеют международное признание. Для магистратуры в Стамбуле вы можете выбрать как частный вуз, так и государственный. Правда, они могут довольно сильно отличаться ценой, вот некоторые примеры вузов:
1)Государственные:
Bosphorus University – лучшие направления (Гуманитарные науки, инженерное дело и технологии, менеджмент и социальные науки)
Istanbul Technical University – лучшие направления (Инженерное дело, технологии, Естественные науки)
2)Частные:
Sabanci University – лучшие направления(естественные и социальные науки)
Что такое грант и как его получить.
Турецкое правительство активно привлекает абитуриентов из разных стран. Сейчас примерно 30000 иностранцев, проходят обучение в Турции, правительство же хочет увеличить это число до 150000. Поэтому государство ввело стипендии.
На грант в Турции могут претендовать поступающие, набравшие максимальное количество баллов на экзамене при поступлении. Так же, в процессе учёбы, за счёт высоких показателей и достижений, учащиеся могут получить дополнительные стипендии.
Грант покрывает:
ежемесячное пособие – 950 турецких лир
медицинскую страховку
годовую программу изучения турецкого языка
проживание
университетские взносы
ежегодный авиаперелёт на родину
Для получения гранта в Турции, вам нужно подходить под все требования программы и университета. А также необходимо наличие всех нужных документов. При приёме заявления, будут учитываться академическая успеваемость не меньше 75%. Атак же успехи в учёбе и остальных областях. Кандидаты уже обучающиеся в Турции или граждане Турции не могут претендовать на грант.
После отправления заявки, кандидаты по приглашению пройдут собеседование.
Стоимость учёбы в Турции
Цена магистратуры в Турции сильно зависит от языка обучения. А также от того, является вуз частным или государственным.
В государственных вузах:
Стоимость магистратуры в Турции для студентов. Для таких стран как Азербайджан, Украина, Башкортостан, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Таджикистан, Узбекистан и т. п на турецком языке 100-200$.
Для россиян и других зарубежных граждан, обучение на турецком будет стоить 240-750$.
Обучение на английском 450-1600$
Образование в частных вузах страны стоит от 5000 до 12000 USD. Так же требуется примерно 300 USD на учебную литературу.
Также учтите дополнительные расходы на еду, одежду, жильё. Обратите внимание, что большинство вузов конечно предоставляют общежития студентам. Но места в них быстро заканчиваются, поэтому многие живут в съёмных квартирах, что требует отдельных затрат.
Несмотря на то, что Турция предоставляет иностранным студентам неплохие условия, поступить в магистратуру без чужой помощи непросто. В особенности, если вы хотите поступать на турецком языке.