Turkiya shahriga o’qishga kirish uchun siz avval o’quv dasturini tanlashingiz kerak. Turkiya shahriga o’qishga kirishga qo’yiladigan talablar, shu jumladan tilni bilish talablari, darslarning boshlanish sanasi dasturlarning alohida sahifalarida ko’rsatilgan.
Arizalarni qabul qilish muddati
Qabul qilish uchun ariza dasturlarning alohida sahifalarida darslar boshlanishining belgilangan oyidan bir oy oldin topshirilishi kerak.
Agar siz hujjatlar yoki test natijalarini kutayotgan bo’lsangiz, tayyor bo’lgan hujjatlarni topshiring. Turkiya shahrida o’qish uchun qabul jarayonini boshlash.
Qabul qilish uchun hujjatlar
Onlayn ariza shakli
Maktabni tugatganligi haqidagi sertifikat / o’rta maxsus yoki oliy ma’lumot haqidagi diplomning ingliz tiliga notarial tasdiqlangan tarjimasi ilova bilan
IELTS / TOEFL sertifikati yoki turk tilidan test, agar siz testdan o’tgan bo’lsangiz. JPG formatidagi yuqori aniqlikdagi pasport o’lchami
Pasportning barcha sahifalari, shu jumladan bo’sh sahifalar
Niyat bayonoti, rezyume va ikkita tavsiya maktubi (magistraturaga hujjat topshirganlar uchun)
Hujjatlarni skanerlang va o’quv saytiga topshiring
Universitet tomonidan hujjatlarni ko’rib chiqish 2 haftagacha davom etadi.
Universitet hisobiga depozitni to’lash
Hujjatlar universitet rasmiy hisobiga oldindan ko’rib chiqilgandan so’ng, omonatni to’lang.
Universitet hisobiga depozitni to’lash rasmiy qabul xati (qabul qilish xati) olish uchun talab qilinadi.
Qaytarilmaydigan omonat sizning universitetda o’qish niyatingizning kafolati bo’lib xizmat qiladi va universitetda ro’yxatdan o’tgandan so’ng kurs uchun to’lov to’lashda ushlab qolinadi.
Denklik tasdiqlash xati olinganligi (faqat bakalavr talabalari uchun)
Denklik – bu o’rta maktab yoki o’rta maktab diplomining turk maktab tizimiga tengligini tasdiqlovchi muvofiqlik sertifikati. Sertifikat arizachining mamlakatidagi Turkiya konsulligi tomonidan beriladi va universitetda ro’yxatdan o’tish uchun talab qilinadi. Denklik sertifikatini olish uchun siz o’zingizning mamlakatingizdagi Turkiya konsulligiga o’qigan fanlari, olgan baholari va har bir fan bo’yicha o’qish soatlarini ko’rsatgan holda sertifikatning asl nusxasini va ingliz yoki turk tiliga tarjimasini topshirishingiz kerak.
Talabalik vizasini olish
Online bepul talabalarni qo’llab -quvvatlash xodimlari ro’yxatga olish jarayonida sizga hamroh bo’ladi.
Talabalar universitetga va yotoqxonaga xabar berish uchun Turkiyaga kelishidan oldin chipta yuborishlari kerak.
Hujjatlar
Turkiyaga jo’nab ketishga tayyorgarlik ko’rayotganda quyidagi hujjatlarni o’zingiz bilan olib boring:
Pasport
Kollej / universitet guvohnomasining asl nusxasi yoki diplomlari, uning notarial tasdiqlangan ingliz yoki turk tiliga tarjimasi
Denklik (sertifikat ekvivalentligini tasdiqlovchi muvofiqlik sertifikati / (diplom)
Universitetga qabul xatining nusxasi
Pasport o’lchamidagi 4 ta fotosurat
Depozitlarni to’lash uchun kvitansiyalar
IELTS yoki TOEFL sertifikati (agar mavjud bo’lsa)
Agar kerak bo’lsa, kirish vizasi
Uzoq muddatli davolanish paytida kasallik tarixi yoki uchrashuvlar
Siz bilan qancha pul olib ketishingiz kerak?
Mamlakatda bo’lgan birinchi haftalarda siz bilan 700 dollar atrofida naqd pul olib kelishingizni tavsiya qilamiz. Bu miqdor oziq -ovqat, transport, kutilmagan xarajatlar uchun kerak.
Katta miqdordagi pulni olib yurmang. Boshqa transport usullarini tanlang – yo’l cheklari, plastik kartalar, bank hisoblari va boshqalar.
Kurs va turar joy narxi Turkiyaga kelganida kredit karta orqali yoki o’z mamlakatingizdan pul o’tkazish yo’li bilan to’lanishi mumkin.
Xorijiy bank kartalari barcha yirik do’konlarda qabul qilinadi va siz turk bankida hisob ochganingizdan so’ng, pul o’z mamlakatingizdan o’tkazilishi mumkin.
Turkiyaga kelish
Universitetlar va yotoqxonalar aeroportda qabul qilish xizmatini ko’rsatmaydi. Siz bron qilgan turar joyingizga o’zingiz borishingiz va ma’muriy ishlar bo’yicha keyingi ish kunida universitetga kelishingiz kerak.
Aeroport transporti
Taksi: Aeroportdan shahar markazigacha bo’lgan taksining narxi taxminan 30 dollarni tashkil qiladi. Yo’l tirbandligiga qarab yo’l 30-60 daqiqani oladi.
Avtobus: Oddiy HAVATAS avtobuslari yo’lovchilarni aeroportdan Istanbul markaziga olib boradi. Yo’l narxi – 5 AQSh dollari. Yo’l haqi bortga chiqqanda to’lanadi. Shahar markazidan siz taksi bilan yotoqxonaga borishingiz mumkin.
Universitetda ro’yxatdan o’tish
Kelgandan keyingi ish kunida siz universitetda ro’yxatdan o’tishingiz kerak.
Ro’yxatdan o’tish uchun siz quyidagi hujjatlarni taqdim etishingiz kerak
Kollej / universitet sertifikati yoki diplomining asl nusxasi va uning notarial tasdiqlangan ingliz yoki turk tiliga tarjimasi
Pasport o’lchamidagi 2 ta fotosurat
Agar sizda IELTS sertifikati bo’lmasa yoki ingliz tilini bilmasangiz, sizga test topshiriladi. Agar testdan ololmasangiz, ingliz tiliga tayyorgarlik kursiga yuborilasiz.
Ro’yxatdan o’tgandan keyin
sizga shaxsiy ma’lumotlaringiz va talaba raqami ko’rsatilgan talabalik kartasi beriladi.
Shuningdek, barcha yangi talabalar o’qish uchun fanlarni tanlashlari, universitet tizimida onlayn darslarga ro’yxatdan o’tishlari va universitetda ro’yxatdan o’tgandan so’ng o’qituvchilardan darslarga kirishlari kerak.

Для поступление на учебу в Турцую вам нужно сначало выбрать программу обучения. Требования для поступление на учебу в Турцую, включая требования и к владению языком, сроки начала занятий указаны на индивидуальных страницах программ
Сроки подачи заявления
Заявление на поступление необходимо подавать за месяц до указанного месяца начала занятий на индивидуальных страницах программ.
Если вы ожидаете получение документов или результатов тестов, подайте документы, которые уже готовы. Чтобы начать процесс поступления на учебу в Турцую.
Документы для поступления
Онлайн форма заявления
Нотариально заверенный перевод на английский язык аттестата об окончании школы/диплома среднего специального или высшего образования c приложением
Сертификат IELTS/TOEFL или теста по турецкому языку, если вы сдавали тест. Фотография паспортного размера в формате JPG с высоким разрешением
Все страницы паспорта, включая пустые
Заявление о намерении, резюме и два рекомендательных письма (для поступающих в магистратуру)
Сканируйте и перешлите документы на учебный сайт
Рассмотрение документов университетом занимает до 2-х недель.
Оплата депозита на счет университета
После предварительного рассмотрения документов на официальный счет университета произведите оплату депозита.
Оплата депозита на счет университета требуется для получения официального письма о зачислении (Letter of Acceptance).
Невозвратный депозит служит гарантией вашего намерения учебы в университете и будет вычтен при оплате за курс при регистрации в университете.
Получение письма-подтверждения Denklik (только для абитуриентов на бакалавриат)
Denklik – это сертификат соответствия, подтверждающий эквивалентность аттестата или диплома о полном среднем образовании турецкой системе школьно образования. Сертификат выдается турецким консульством в стране заявителя и требуется для прохождения регистрации в университете. Для получения сертификата Denklik вы должны предоставить оригинал аттестата и его перевод на английский язык или турецкий язык с указанием изученных предметов, полученных оценок и часов изучения каждого предмета в консульство Турции у себя в стране.
Получение студенческой визы
Сотрудники бесплатной службы поддержки студентов PostupiOnline будут сопровождать вас на протяжении всего процесса зачисления.
Студенты должны прислать билет до приезда в Турцию для уведомления университета и общежития.
Документы
Собираясь к отъезду в Турцию, возьмите с собой следующие документы:
Паспорт
Оригиал аттестата или диплома колледжа/университета с оценками, его нотариально заверенный перевод на английский или турецкий язык
Denklik (Сертификат соответствия, подтверждающий эквивалентность аттестата/(диплома)
Копию письма о зачислении из университета
4 фотографии паспортного размера
Квитанции об оплате депозитов
Сертификат IELTS или TOEFL (при наличии)
Визу на въезд, если требуется
Медицинскую историю или назначения, при прохождении длительного лечения
Сколько денег необходимо брать с собой?
Мы рекомендуем взять с собой около 700 долларов США наличными на первые несколько недель проживания в стране. Эта сумма необходима на питание, транспорт, непредвиденные расходы.
Не везите большие суммы денег наличными. Выберите другие способы перевоза – дорожные чеки, пластиковые карты, банковские векселя и т.п.
Стоимость курса обучения и проживания могут быть оплачены по приезду в Турцию банковской картой или переводом из своей страны.
Иностранные банковские карты принимаются во всех крупных магазинах и, как только вы откроете счет в турецком банке, вам смогут переводить деньги из родной страны.
Прибытие в Турцию
Университеты и общежития не предоставляют сервис по встрече студентов в аэропорт.
Вы должны добраться до забронированного вами жилья самостоятельно и прибыть в университет в следующий рабочий день для административных вопросов.
Транспорт из аэропорта
Такси: Такси будет стоить около 30 USD из аэропорта до центра города. Дорога занимает 30-60 минут в зависимости от загруженности дорожных трасс.
Автобус: регулярные автобусы HAVATAS доставляют пассажиров из аэропорта до центра Стамбула. Стоимость проезда 5 USD. Оплата проезда производится при посадке. Из центра города вы можете взять такси до общежития.
Регистрация в университете
На следующий рабочий день после прибытия, вы должны пройти регистрацию в университете.
Для регистрации вам необходимо предоставить следующие документы
Оригиал аттестата или диплома колледжа/университета с оценками и его нотариально заверенный перевод на английский или турецкий язык
2 фотографии паспортного размера
Если у вас нет сертификата IELTS или вы не владеете английским языком, вам будет назначен тест. Если вы не пройдёте тест, вас определят на подготовительный курс английского языка.
После регистрации вам выдадут студенческую карточку с вашей личной информацией и студенческим номером.
Все новые студенты также должны выбрать предметы для изучения, зарегистрироваться на классы онлайн в системе университета и получить допуск к занятиям от преподавателей после регистрации в университете.