Germaniyaning akademik universitetlariga kirish imkoniyati. Fakultetni tanlashda siz bir nechta mezonlarni, shu jumladan muvaffaqiyatga erishish imkoniyatini ham hisobga olishingiz kerak.
Germaniyadagi universitetga qabul. Talabalarni ishga qabul qilishning mavjud tizimlari
Germaniyadagi oliy ta’limni rivojlantirish markazining (CHE) tadqiqotidan boshlaylik. U oliy o’quv yurtlariga kirish shartlarini taqqoslab, ma’lum bir mintaqada sertifikatlar tanloviga alohida e’tibor qaratdi.
Germaniyada universitetlar Numerus Clausus (NC) tizimi bilan ishlaydi (cheklangan ro’yxatga olish). Qabul paytida abituriyentlarning akademik ko’rsatkichlari hisobga olinadi. Odatda, bunday shartlar o’sha ta’lim muassasalarida qo’llaniladi. Taqdim etilgan arizalarning ko’pligi ta’lim muassasasining imkoniyatlaridan oshib ketganda. Bunday hollarda talabalar sonini cheklash faqat yuqori sifatli ta’lim berish bilan bog’liq.
Hozirgi vaqtda har 10 ta o’quv dasturining to’rttasida NC belgisi bor. Shu bilan birga, tadqiqot jarayonida Oliy ta’limni rivojlantirish markazi mutaxassislari to’plami cheklangan mutaxassisliklar sonining biroz kamayishi tendentsiyasiga e’tibor qaratdilar.
Qaysi fakultetga Germaniyada o’qish oson va qiyin?
Reynland-Pfalts, Meklenburg-Vorpommern va Tyuringiya universitetlari qabul uchun eng oson deb hisoblanadi, chunki bu erda ta’lim dasturlarining 75% dan ko’prog’i hamma uchun ochiqdir.
Gamburg Germaniyada abituriyentlar uchun cheklovlar shahri hisoblanadi. Turli mintaqalardagi universitetlarga abituriyentlarni qabul qilish shartlari juda farq qiladi. Masalan, Meklenburg-Vorpommern tilshunoslik va madaniyatshunoslik fakultetlarida cheklangan to’plamli dasturlar taxminan 7%ni tashkil qiladi, Gamburgda esa bu ko’rsatkich 94%ga etadi.
Aytishim kerakki, bitta o’rin uchun katta tanlov o’tkaziladigan eng talabchan fakultetlar ro’yxatiga quyidagilar kiradi: huquq, iqtisod va sotsiologiya fanlari. Ammo gumanitar fanlar kafedralari abituriyentlarga katta erkinlik beradi. O’zingiz hakam bo’ling: 70% mutaxassisliklar tanlovsiz ro’yxatga olinishi mumkin.
Germaniyada universitetga kirish imkoniyati
Fakultetga kirish uchun bunday shartlarni “C sinf o’quvchilari uchun jannat” deb atash mumkin. Nafaqat a’lo talabalar Germaniya universitetlarining talabasi bo’lish imkoniyatiga ega. O’rtacha ball to’plagan yoshlar ham ularga aylanishi mumkin. To’g’ri, ba’zida “quyosh ostida” joy olish uchun kurashayotgan ba’zi abituriyentlar hatto sudga murojaat qilishlari ham bor.
Qabul paytida chet elliklar o’rtasidagi raqobat bir -biridan farq qiladi. Germaniyadan kelgan abituriyentlar bilan emas. Qabul qilish to’g’risida qaror baholash tanlovi asosida qabul qilinadi. Bu erda asosiy mezon sertifikatda o’rtacha belgidir.
Germaniyadagi universitetga qabul
Gap shundaki, abituriyentlarning universitetga kirish uchun olib borayotgan kurashi fonida, ta’lim muassasalari ham iqtidorli yoshlar uchun kurashda o’zaro raqobatlashadi.
Agar universitetga o’qish uchun mo’ljallangan joylar sonidan sezilarli darajada ko’p bo’lgan arizalar topshirilgan bo’lsa. Ta’lim muassasasi rahbariyati talabalarni tashlab ketish tizimini (numerusclausus) joriy etishga ruxsat olish uchun vazirlikka murojaat qiladi. Ya’ni, tanlov cheklangan.
Rossiyada imtihonlar skrining vositasi sifatida ishlatilsa, Germaniyada ular NC raqami bilan almashtiriladi. Bu o’tish bahosi, bu aslida sertifikatning o’rtacha bahosi. Germaniyada 6 balli tizim mavjud, shuning uchun nemis maktablari bitiruvchilarining o’rtacha bahosi 4 dan 1 gacha. Eng qizig’i, nemis “bir” rus diplomidagi barcha beshlikka teng. Ma’lum bo’lishicha, o’rtacha 1 ball abituriyentlar uchun har qanday universitetning eshiklarini ochadi.
To’g’ri, raqobat ko’p bo’lgan ba’zi fakultetlarda o’tish ballari 1,6 – 1,7 gacha ko’tarilishi mumkin.
Universitet komissiyasi hal qiluvchi omil hisoblanadi
Universitetlarning xalqaro aloqalar bo’limlari bir xil yordamga kirgan bo’lib, ko’rib chiqish uchun saralangan hujjatlarni oladi. Ammo har bir bo’lajak talabaning yakuniy taqdirini universitetning maxsus komissiyasi hal qiladi. Bu faqat bitta baholashni hisobga olmaydi.
Hujjatlarni ko’rib chiqib, komissiya a’zolari olimpiadalarda g’alabalar uchun mukofotlar mavjudligini hisobga oladi. Bundan tashqari, ular muqova maktubining mazmunini diqqat bilan o’rganadilar. Bu talabaning mutaxassislik tanlashda xabardorlik darajasini va uning mazkur universitet foydasiga dalillarini baholash imkonini beradi.
Tibbiyot maktablarida har doim katta musobaqalar kuzatiladi. Ular yuqori malakali mutaxassislarni ishlab chiqaradi. Bular turli fanlar shifokorlari, hamshiralar, hamshiralar va qariyalar, farmatsevtlar.
Siz tanlagan universitetga hujjatlarni topshirayotganda, bilishingiz kerak. Germaniyada o’qilishi mumkin bo’lgan 11 ming mutaxassisliklardan qaysi biri. Taxminan yarmi Numerus Clausus (cheklangan tanlov) toifasiga kiradi. Bunday belgiga ega bo’lgan mutaxassisliklarni maxsus saytlarda topish mumkin. Qanday raqobat borligini bilish va mashg’ulotlarga yozilish imkoniyatini baholash. Ko’pincha abituriyentlar soni ta’lim muassasasidagi joylar sonidan ko’p bo’ladi.
Xulosa
Agar siz Germaniya oliy o’quv yurtlarining mutaxassisliklaridan biriga yuqori o’tish ballari bilan kirmoqchi bo’lsangiz, masalan, tibbiyot, stomatologiya, farmatsevtika, veterinariya, mashinasozlik, arxitektura va hk kirish to’g’risida. Bu soxalarda ballari yuqariroq bo`ladi.

Шансы на поступление в учебные Вуз в Германии. При выборе факультета нужно учитывать несколько критериев, в том числе свои шансы на успех.
Поступление в вуз Германии. Действующие системы набора студентов
Давайте начнем с исследований Центра по развитию высшего образования Германии (CHE). Он провел сравнение условий для поступления в вузы и уделил особое внимание конкурсу аттестатов в том или ином регионе.
В ФРГ в вузах действует система Numerus Clausus (NC) (ограниченного набора). При поступлении берется в учет академическая успеваемость абитуриентов. Как правило, такие условия применяются в тех учебных заведениях. Kогда большое количество поданных заявок превышает возможности учебного заведения. В таких случаях ограничение числа студентов связано исключительно с обеспечением высокого качества образования.
В данное время среди каждых 10 учебных программ у четырех имеется пометка NC. При этом в ходе исследований специалисты Центра по развитию высшего образования обратили внимание на тенденцию по небольшому сокращению количества специальностей с ограниченным набором.
На какой факультет проще/сложнее всего поступить в Германии?
Самыми лёгкими для поступления считаются университеты земель Рейнланд-Пфальц, Мекленбург-Передняя Померания и Тюрингия, потому что здесь более 75% учебных программ являются открытыми для всех.
Городом ограничений для абитуриентов в Германии считается Гамбург. Условия поступления для абитуриентов в университетах разных регионов сильно разнятся. Например, в Мекленбурге-Передней Померании на факультетах языковедения и культурологии программы с ограниченным набором составляют около 7%, в то время как в Гамбурге этот показатель достигает 94 %.
Надо сказать, что перечень самых востребованных факультетов с большим конкурсом на одно место включает: право, экономику и социологические науки. А вот отделения гуманитарных наук предлагают абитуриентам большую свободу. Судите сами: на 70% специальностей можно поступить без конкурса.
Шансы на поступление в вуз Германии
Такие условия прохождения на факультет можно назвать «раем для троечников». Шансы стать студентами немецких университетов имеют не только отличники. Ими могут стать и молодые люди, имеющие средний балл. Правда, иногда случаются прецеденты, когда некоторые абитуриенты в борьбе за место «под солнцем» доходят даже до суда.
Особенностью является тот факт, что конкуренция иностранцев во время поступления проходит между собой. A не с абитуриентами из Германии. Решение по зачислению принимается на основании конкурса оценок. Главным критерием здесь является средний балл в аттестате.
Поступление в вуз Германии. Возможности для всех
Дело в том, что на фоне борьбы абитуриентов за место в университете учебные заведения также конкурируют между собой в борьбе за талантливую молодежь.
Если в вуз подано большое число заявлений, которое существенно превышает число учебных мест. Tо руководство учебного заведения обращается в министерство с целью получения разрешения для введения системы отсева студентов (numerusclausus). Tо есть ограниченного выбора.
Если в России инструментом отсева выступают экзамены, то в Германии они заменяются числом NC. Это проходной балл, который, по сути, является средним баллом в аттестате. В Германии действует 6ти балльная система, поэтому средний балл выпускников немецких школ составляет от 4 до 1. Что самое интересное, немецкая «единица» по значению равна всем пятеркам в российском дипломе. И получается, что средний балл, равный 1, открывает перед поступающими двери любого вуза.
Правда, на некоторых факультетах с большим конкурсом проходной балл может повышаться до 1,6 – 1,7.
Университетская комиссия – решающий фактор
Отделы международных связей тех вузов, которые входят в uni-assist, получают для рассмотрения уже рассортированные документы. Но окончательную судьбу каждого будущего студента решает специальная университетская комиссия. Она учитывает не только одни оценки.
Рассматривая документы, члены комиссии учитывают наличие наград за победы на олимпиадах. Кроме того, они внимательно изучают содержание мотивационного письма. Это дает возможность оценить уровень осознанности студента при выборе специальности и его доводы в пользу именно этого вуза.
Большие конкурсы всегда наблюдаются в медицинских вузах. Они выпускают очень востребованных специалистов. Это врачи разных направлений, медсестры, персонал по уходу за больными и пожилыми, фармацевты.
Подавая документы в выбранный вуз, вы должны знать. Что из 11 тысяч специальностей, которые можно изучать в Германии. Примерно половина входит в категорию Numerus Clausus (ограниченного выбора). Специальности с такой пометкой можно найти на специальных сайтах. Чтобы узнать, какой там конкурс, и оценить свои шансы на возможность зачисления на обучение. Так как очень часто число желающих сильно превышает количество мест в учебном заведении.
Если Вы хотите поступать на одну из специальностей в ВУЗы Германии имеющих высокий проходной балл, например медицина, стоматология, фармацевтика, ветеринария, машиностроение, архитектура и т.д., и при этом оценки в Вашем школьном аттестате не являются идеальными, то путём отличной успеваемости в Студенческой Коллегии Вы можете улучшить Ваш средний балл и, тем самым, повысить шансы на поступление.