Germaniyadagi universitetga kirish uchun avvalo qaysi universitetda o’qishni xohlayotganingizni hal qilishingiz kerak. Germaniya chet ellik talabalar orasida jozibadorligi bo’yicha Yevropa Ittifoqi etakchisi hisoblanadi. Germaniya universitetlarida tahsil olayotgan talabalarning 12 foizga yaqini chet elliklardir. Biz Germaniya universitetiga kirmoqchi bo’lganlar uchun bir necha asosiy qadamlarni taklif qilamiz.
O’quv dasturini toping
Universitetni topish va sizning qiziqishlaringizga mos o’quv dasturini tanlash Germaniyada o’qishni rejalashtirishning birinchi bosqichidir.
Keyinchalik, tegishli mutaxassislik mavjud universitetlarni topishingiz kerak. Qabul qilish imkoniyatini oshirish uchun siz faqat bitta universitetga e’tibor qaratishingiz yoki o’zingiz yoqtirgan bir nechta universitetlarga ariza topshirishingiz mumkin.
Talablarga muvofiqligi
Qaysi universitetda va qaysi dasturda o’qishni xohlaganingizni hal qilganingizda. Universitetning barcha talablari bilan tanishishga arziydi. Buning uchun universitetning veb -saytiga kirish talablari bo’limiga o’ting. Agar biror narsani tushunmasangiz, universitet bilan bevosita bog’laning.
Qabul talablari universitet va siz tanlagan dastur turiga qarab farq qiladi.
Kechikish muddati va kerakli hujjatlarning yetishmasligi – bu bosqichda eng ko’p uchraydigan muammolar. Ular arizalarni qabul qilishni kechiktirishga yoki hatto rad etishga olib kelishi mumkin. Shuning uchun ehtiyotkorlik bilan va oldindan tayyorgarlik ko’rishga arziydi. Masalan, nemis tilini bilish standart testidan o’tish uchun kamida uch oy davom etadigan til kursidan o’tish kerak. Agar siz nemis tilini noldan o’rganishni boshlasangiz, ko’proq vaqt kerak bo’ladi.
Hujjatlarni rasmiylashtirish bir xil vaqtga ega bo’lishi mumkin. Jarayonning tabiati tufayli har qanday tasodifiy kechikishni hisobga olgan holda. Universitetga kirish uchun ariza berishdan kamida 4 oy oldin hujjatlarni tayyorlashni boshlashingiz kerak.
Nemis tilini o’rganing
Sizning Germaniyadagi universitetdagi muvaffaqiyatingiz ko’p jihatdan nemis tilini bilishingizga bog’liq. Agar siz tanlagan kurs ingliz tilida bo’lsa ham, siz yangi mamlakatda muloqot qilishingiz kerak bo’ladi.
Germaniyada bakalavriat kurslarining aksariyati nemis tilida o’qitiladi. Ko’pgina o’quv dasturlari yuqori ilmiy darajalarda bo’lsa -da, aspirantura, aspirantura. Shuningdek, to’liq yoki qisman nemis tilida o’qitiladi.
Moliyaviy resurslar
Amaldagi qonunchilikka ko’ra, Yevropa Ittifoqiga a’zo bo’lmagan har bir chet ellik talaba. O’qish paytida Germaniyada qolishni moliyalashtirish uchun etarli mablag ‘bo’lishi kerak.
Germaniyadagi chet ellik talaba kamida 10,332 yevroga ega bo’lishi kerak, bu esa mutaxassislarning fikricha, buning uchun etarli. Shunday qilib, talaba o’qishning birinchi yilida yashash xarajatlarini qoplashi mumkin. Bu miqdor Germaniyada bloklangan bank hisob raqamiga o’tkazilishi kerak.
Muhim maslahat: talabalik vizasini olish imkoniyatini keskin oshirish. Moliyaviy manbalarning isboti sifatida siz bloklangan hisobdan foydalanishingiz kerak.
Bloklangan hisob – bu Germaniyadagi chet ellik talabalar uchun maxsus hisob turi, bu sizning o’qish paytida Germaniyada bir yil yashash uchun yetarli mablag’ingiz borligini tasdiqlaydi.
Miqdori 2021 yilda Germaniyadagi chet ellik talaba o’rtacha oyiga kamida 861 yevro sarflashiga asoslanadi. Shunday qilib, Germaniyada talabalik vizasini olishdan oldin, bank hisobingizda 10,330 yevro bo’lishi kerak.
Universitetga kirish uchun ariza
Arizalar onlayn tarzda amalga oshirilishi mumkin, lekin ba’zi universitetlar arizalarni faqat shaxsan yoki pochta orqali qabul qilishadi. Qanday qilib hujjat topshirish mumkinligini bilish uchun universitet vakillari bilan bog’laning.
Germaniyadagi ko’pgina nemis universitetlari UniAssist deb nomlanuvchi milliy universitetlar uchun onlayn ariza platformasining bir qismidir. Unda siz anketani to’ldirishingiz mumkin. Bunga qo’shimcha ravishda, o’z onlayn ariza platformasiga ega bo’lgan universitetlar ham bor.
Talabalik vizasini olish
Agar siz Yevropa Ittifoqi yoki Yevropa Ittifoqidan tashqaridagi mamlakat talabasi bo’lsangiz, siz Germaniya talaba vizasini olishingiz kerak. Buning uchun elchixona yoki konsullikka murojaat qilish kerak.
Viza olish uchun bir qator hujjatlar talab qilinadi. Xususan, bu pasport, universitetdan taklifnoma. Yuqorida aytib o’tilgan hisob ochishni tasdiqlash.
Boshqa hujjatlar bilan bir qatorda, mamlakatingizdagi Germaniya elchixonasi / konsulligi ham sizdan tibbiy sug’urta polisini olishni talab qiladi.
Yashash uchun joy toping
Agar Germaniya universiteti yotoqxona bilan ta’minlasa, bu masala bilan hech qanday muammo bo’lmaydi. Agar siz uyni ijaraga olmoqchi bo’lsangiz, Internetda ko’plab takliflarni topishingiz mumkin. Qanday bo’lmasin, bu haqda oldindan g’amxo’rlik qilishga arziydi.
Universitetga qabul
Siz tanlagan universitetda rasmiy o’rin egallashning oxirgi bosqichi siz olgan kursga yozilishdir. Shu ma’noda, ro’yxatga olish jarayoni sizni muvaffaqiyatli arizachidan a ga o’zgartiradi
Germaniyada ro’yxatdan o’tgan talaba.
Germaniyada davlat oliy ta’limi bepul taqdim etiladi, lekin siz baribir ro’yxatdan o’tish to’lovini to’lashingiz kerak. Bu 150 dan 250 yevrogacha. Bundan tashqari, siz semestr chiptasini to’lashingiz kerak. Jamoat transportidan 6 oy davomida tekin foydalanish.
Germaniyada universitet kursiga yozilish uchun siz universitet ma’muriyatiga shaxsan kelib, quyidagi hujjatlarni taqdim etishingiz kerak:
haqiqiy pasportingiz;
pasport fotosurati;
viza yoki yashash uchun ruxsatnoma;
to’ldirilgan va imzolangan ariza shakli;
malaka darajasi (sertifikat, bakalavr diplomining asl nusxalari yoki tasdiqlangan nusxalari);
ro’yxatga olish xati;
Germaniyada tibbiy sug’urta mavjudligini tasdiqlash;
ro’yxatga olish yig’imi to’langanligi to’g’risida kvitansiya.
Siz ro’yxatdan o’tganingizdan so’ng, universitet ma’muriyati sizga ro’yxatga olish hujjatini (ID – karta) beradi. Bu keyinchalik yashash uchun ruxsatnoma olish uchun ishlatilishi mumkin.
Muhim eslatma: har semestrda qayta ro’yxatdan o’tishingiz kerak va siz yana o’sha ro’yxatdan o’tish to’lovlarini to’lashingiz kerak bo’ladi.

Университет Германии
Чтобы поступить в университет Германии вам тужно сначало определится в каком университете вы хотите учится. Германия является лидером ЕС по привлекательности среди иностранных студентов. Около 12% всех учащихся в немецких вузах — иностранцы. Предлагаем несколько базовых шагов для тех, кто собирается поступить в немецкий университет.
Найдите программу обучения
Поиск университета и выбор учебной программы, которая соответствует вашим интересам, — это первый шаг к планированию учёбы в Германии.
Далее следует найти университеты, где есть соответствующая специальность. Вы можете сосредоточиться только на одном университете или подать заявление в несколько, которые вам больше всего нравятся, чтобы повысить свои шансы на поступление.
Соблюдение требований
Когда вы определились, в каком университете и по какой программе обучения вы хотите учиться. Cтоит ознакомиться со всеми требованиями вуза. Для этого зайдите на сайт университета в раздел требований к поступающим. Если вы чего – то не понимаете, не стесняйтесь обращаться напрямую в университет.
Требования к поступающим различаются в зависимости от университета и от типа программы, которую вы выбираете.
Несвоевременные сроки и отсутствие необходимых документов — наиболее распространённые проблемы, возникающие на этом этапе. Они могут привести к задержке приёма или даже к отклонению заявок. Поэтому стоит готовиться тщательно и заранее. Например, для прохождения стандартного теста на знание немецкого языка вам необходимо пройти языковой курс, который длится не менее трёх месяцев. Если вы начнёте изучать немецкий язык с нуля, это займёт больше времени.
Легализация ваших документов может иметь такое же время обработки. Принимая во внимание любую случайную задержку, обусловленную характером процесса. Вы должны начать подготовку своих документов как минимум за 4 месяца до подачи заявления о приёме в университет.
Изучите немецкий язык
Ваш успех в университете Германии во многом зависит от владения немецким языком. Даже если выбранный вами курс на английском языке, ведь вам придётся социализироваться в новой стране.
В Германии большинство курсов бакалавриата преподаются на немецком. В то время как многие учебные программы на более высоких академических уровнях магистратура, аспирантура. Также преподаются полностью или частично на немецком языке.
Финансовые ресурсы
Согласно действующему законодательству, каждый иностранный студент из государств, не являющихся членами ЕС.  Должен иметь надлежащее количество средств для финансирования своего пребывания в Германии во время учёбы.
Иностранный студент в Германии должен иметь минимум 10 332 евро, которых, по оценкам специалистов, достаточно для того.  Чтобы студент мог покрыть расходы на проживание в течение первого года обучения. Эта сумма должна быть переведена на заблокированный банковский счёт в Германии.
Важный совет: чтобы значительно повысить ваши шансы на получение студенческой визы. Вам следует использовать заблокированный аккаунт в качестве доказательства наличия финансовых ресурсов.
Заблокированный счёт — это особый тип банковского счёта для иностранных студентов в Германии, подтверждающий.Что у вас достаточно средств для проживания в Германии в течение одного года во время учёбы.
Сумма определяется из расчёта, что в 2021 году иностранный студент в Германии будет тратить в среднем как минимум 861 евро в месяц. Таким образом, перед подачей заявления на получение студенческой визы в Германии на вашем банковском счёте должны быть 10 330 евро.
Подача заявки на зачисление в университет
Заявление можно подать онлайн, но некоторые университеты принимают заявки только лично или по почте. Свяжитесь с представителями вуза, чтобы узнать, как вы можете подать заявку.
Большинство немецких университетов Германии являются частью платформы онлайн – приложений для национальных университетов, известной как UniAssist. На ней можно заполнить аппликационную форму. В дополнение к этому есть университеты, у которых есть собственная онлайн – платформа для приёма документов.
Получение студенческой визы
Если вы студент из страны, не входящей в ЕС или ЕЭЗ, вы должны получить немецкую студенческую визу. Для этого нужно обратиться в посольство или консульство.
Для оформления визы нужен ряд документов. В частности, это загранпаспорт, приглашение из университета. А также подтверждение открытия счёта, о котором упоминалось выше.
Наряду с другими документами посольство/консульство Германии в вашей стране также потребует от вас получить полис медицинского страхования.
Найдите жильё
Если университет Германии предоставляет общежитие, то проблем с этим пунктом не возникнет. В случае, если вы хотите снимать жильё, можно найти множество предложений в Интернете. В любом случае позаботиться об этом стоит заранее.
Зачисление в университет
Последний шаг к получению официального места в выбранном вами университете — это зачисление на курс, на который вы прошли. В этом смысле процесс зачисления превратит вас из успешного заявителя в зарегистрированного студента в Германии.
Государственное высшее образование в Германии предлагается бесплатно, но вам всё равно придётся заплатить регистрационный сбор. Который варьируется от 150 до 250 евро. Кроме того, вам придётся заплатить за семестровый билет. Чтобы пользоваться общественным транспортом бесплатно в течение 6 месяцев.
Чтобы записаться на университетский курс в Германии, вам необходимо лично явиться в администрацию вашего вуза и предоставить следующие документы:
ваш действующий паспорт;
фото на паспорт;
вашу визу или вид на жительство;
заполненную и подписанную форму заявки;
степень квалификации (оригиналы или заверенные копии аттестата, диплома бакалавра и т.д.);
письмо о зачислении;
подтверждение наличия медицинской страховки в Германии;
квитанцию об оплате регистрационного сбора.
После вашего зачисления администрация университета выдаст вам регистрационный документ (ID – карту). Который впоследствии можно будет использовать для подачи заявления на вид на жительство.
Важное примечание: вам необходимо перерегистрироваться каждый семестр, и вам снова придётся оплачивать те же регистрационные расходы.