Universitetning tashkil topishi
LMU 1472 yilda tashkil etilgan bo’lib, uni mamlakatning eng qadimgi universitetlaridan biriga aylantiradi. U 42 ta Nobel mukofoti laureatlari bilan bog’liq, ular orasida mashhur olimlar bor:
Otto Xan,
Maks Plank,
Verner Xayzenberg.
Ilmiy tadqiqotlar
XVIII asr oxiridan boshlab universitet tabiiy fanlarga katta e’tibor qaratdi va 19-asr o’rtalaridan boshlab jahonda etakchi tadqiqot, kashfiyot va innovatsiyalarni amalga oshirdi.
Talabalar
LMUda Germaniyaning barcha mintaqalari va jahon mamlakatlaridan kelgan talabalar tahsil olishadi. Ularga universitetning keng ko’lamli o’quv dasturlari va amaliy tadqiqotlarga katta e’tibor qaratilishi foyda keltiradi. O’qitishning barcha bosqichlarida tadqiqot va dars mazmuni o’rtasidagi bog’liqlik ta’kidlanadi.
Ko’pchilik talabalar Myunxen universitetida o’qishni muvaffaqiyatli martaba uchun tramplin deb bilishadi, chunki Myunxen Germaniyaning texnologiya va media sohasidagi asosiy markazlaridan biridir.
LMUga qo’shilish orqali siz o’z iste’dodlaringiz, qiziqishlaringiz va imkoniyatlaringizdan maksimal darajada foydalanishga intilayotgan jamoaga qo’shilasiz.
LMU hamjamiyatining barcha a’zolari, ilmiy grant oluvchilardan bakalavr talabalariga qadar, yangi bilimlarni yaratishda faol ishtirok etadilar. Universitet, shuningdek, fundamental innovatsion tadqiqotlar uchun ajoyib sharoit yaratgani bilan mashhur.
Fakultetlar va kutubxona
Universitet 18 fakultetga bo’lingan va Germaniyadagi eng yaxshi kutubxona tizimlaridan biriga ega. Ijodiy fikrlash, muammolarni hal qilish va izlanish LMU akademik dasturlarining markazidir. Universitet kasalxonasi, Berlindagi Charite bilan birga, Germaniyadagi eng nufuzli va eng yirik muassasa.
Universitet joylashgan joy
LMU universiteti Myunxen markazida joylashgan. Shahar bo’ylab kampuslari bo’lgan shahar landshaftining ajralmas qismi. Myunxen nafaqat Germaniyada oliy ta’lim va tadqiqot markazidir. Shu bilan birga, o’ziga xos jozibadorlikning egasi. Uning joylashuvi Bavariya Alplariga juda yaqin. Shaharlik qobiliyati, madaniy muassasalarning boy palitrasi va turli xil dam olish tadbirlari butun dunyodan sayyohlarni jalb qiladi.
Shaharning ulkan resurslariga mashhur ilmiy -tadqiqot institutlari kiradi. Maks Plank jamiyati, global korxonalar va istiqbolli startaplar, nufuzli kutubxonalar va muzeylar kabi.
LMU elita universitet unvonini shu kungacha yo’qotmagan va Evropadagi etakchi tadqiqot universitetlaridan biri sifatida tan olingan. Hozirgi kunda bu erda 50 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, ularning 15 foizga yaqini chet elliklardir. Myunxen universiteti haqli ravishda chet ellik olimlar va professor -o’qituvchilar soni bo’yicha etakchi o’rinni egallaydi va dunyoning barcha yirik universitetlari bilan, shu jumladan Rossiya va MDH mamlakatlari bilan aloqaga ega.
Universitet, ayniqsa, har xil variantlarda birlashtirilishi mumkin bo’lgan asosiy va qo’shimcha fanlar uchun 150 dan ortiq mutaxassisliklarni taklif etishi bilan qiziq. Masalan, falsafa talabasi sifatida siz qo’shimcha fan sifatida kvant fizikasini parallel ravishda o’rganishingiz mumkin. Aynan shu transdisiplinarlik, xalqarolik singari, universitetning vizit kartasi bo’lib xizmat qiladi.
Universitet har doim erkin fikrlashi bilan mashhur bo’lgan. Asosiy binoda fashizmga qarshi yoshlar tashkiloti bo’lgan mashhur “Oq atirgul” xotirasiga bag’ishlangan memorial muzey joylashgan bo’lib, uning aksariyat a’zolari qatl etilgan. Myunxen kampusining barcha ko’chalari va ikkala universitet maydonlari vafot etgan talabalar nomi bilan atalgan.
An’anaga ko’ra, o’qituvchilar va talabalar faol fuqarolik pozitsiyasini egallaydilar va madaniy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo’lgan tadbirlar va tadbirlarni uyushtiradilar: xayriya, badiiy va siyosiy mavzularda ko’rgazmalar va filmlar namoyishi, konferentsiyalar, ekskursiyalar va festivallar.
Bugungi kunda universitetda Yevropadagi yagona Biotexnologiya markazi, astronomiya va agrofizika ilmiy institutlari, oynali teleskopli rasadxona mavjud. Bundan tashqari, universitetda tibbiyotda ilmiy -tadqiqot ishlari olib boriladigan klinikasi mavjud. Klinikaning byudjeti yiliga 300 ming evrodan oshadi va bu butun universitet byudjetining uchdan bir qismini tashkil qiladi.
Myunxen Lyudvig Maksimilian universiteti turli xil variantlarda birlashtirilishi mumkin bo’lgan 160 dan ortiq mutaxassisliklarni taklif etadi. Masalan, filologiya fakulteti talabasi sifatida siz informatika fanini parallel ravishda qo’shimcha fan sifatida o’rganishingiz mumkin. Aynan shu transdisiplinarlik, shuningdek, xalqarolik butun dunyodan kelgan talabalarni o’ziga jalb qiladi.

Университет LMU München
Университет LMU München в мировом рейтинге на сегоднешний день занимает 32 место.  Мюнхенский университет Людвига-Максимилиана имеет второй по величине студенческий контингент среди всех университетов Германии.  А также активно привлекает в свои ряды большое количество иностранных студентов — около 13% от их общего числа.
Основание Университета
Университет LMU был основан в 1472 году, что делает его одним из старейших университетов страны. Он связан с 42 нобелевскими лауреатами, включая таких известных ученых, как:
Отто Хан,
Макс Планк,
Вернер Гейзенберг.
Научные исследования
С конца 18-го века университет уделял большое внимание естественным наукам, а с середины 19-го века он осуществлял ведущие мировые исследования, открытия и инновации.
Студенты
В LMU учатся студенты из всех регионов Германии и стран мира. Они получают пользу из широкого спектра учебных программ университета и его сильной ориентации на практические исследования. На всех этапах обучения подчеркивается связь между исследованиями и содержанием курса.
Обучение в Мюнхенском университете большинство студентов рассматривает как трамплин для успешной карьеры, ведь Мюнхен – один из главных центров Германии в области технологий и средств массовой информации.
Поступая в LMU, вы присоединяетесь в коллектив стремящемуся максимально использовать свои таланты, любознательность и возможности.
Все члены сообщества LMU — от получателей исследовательских грантов до студентов младших курсов активно участвуют в создании новых знаний. Университет также известен тем, что обеспечивает прекрасные условия для фундаментальных инновационных исследований.
Факультеты и библиотека
Университет разделен на 18 факультетов и располагает одной из лучших библиотечных систем Германии. Творческое мышление, решение проблем и исследования занимают центральное место в академических программах LMU. Университетская клиника, наряду с Шарите в Берлине, является самым престижным и крупным учреждением подобного рода в Германии.
Расположение Университета
Университет LMU, расположенный в самом сердце Мюнхена. Неотъемлемая часть городского ландшафта с кампусами по всему городу. Мюнхен — не только главный центр высшего образования и научных исследований в Германии.  Но и обладатель собственной неповторимой привлекательности. Его расположение в непосредственной близости от Баварских Альп. Городской колорит, богатая палитра культурных учреждений и разнообразные возможности для проведения досуга привлекают сюда туристов со всего мира.
Огромные ресурсы города включают в себя известные научно-исследовательские учреждения.  Такие как Общество Макса Планка, глобальные предприятия и перспективные стартапы, престижные библиотеки и музеи.
LMU и по сей день не потерял звания элитного вуза и признан одним из ведущих исследовательских университетов в Европе. В настоящее время здесь учится более 50 000 студентов, из которых около 15% – иностранцы. Мюнхенский университет по праву занимает ведущую позицию по количеству зарубежных ученых и профессоров и имеет контакты со всеми крупными вузами мира, в том числе и в России и странах СНГ.
Университет особенно интересен тем, что предлагает более 150 специальностей для основного и дополнительного предметов, которые можно комбинировать в различных вариациях. Например, являясь студентом философии, вы можете параллельно изучать квантовую физику как дополнительный предмет. Именно эта трансдисциплинарность, как и интернациональность, служить визитной карточной вуза.
Университет во все времена славился своим свободомыслием. В главном корпусе находится музей-мемориал в память о знаменитой «Белой Розе», молодежной антифашистской организации, большинство членов которой было казнено. Все улицы мюнхенского студенческого городка и обе университетские площади названы именами погибших студентов.
Традиционно преподаватели и студенты имеют активную гражданскую позицию и организуют акции и мероприятия как культурного, так и социального значения: благотворительность, выставки и кинопоказы на художественные и политические темы, конференции, экскурсии и фестивали.
На сегодняшний день при вузе действует единственный в Европе Центр биотехнологии, научные институты астрономии и агрофизики, обсерватория с зеркальным телескопом. Кроме того, при университете есть клиника, где проводится научно-исследовательские работы по медицине. Бюджет клиники составляет более 300 тыс. евро в год, а это треть бюджета всего университета.
Мюнхенский университет Людвига-Максимилиана предлагает более 160 специальностей, которые можно комбинировать в различных вариациях. Например, являясь студентом филологии, вы можете параллельно изучать информатику как дополнительный предмет. Именно эта трансдисциплинарность, как и интернациональность привлекает студентов со всего мира.
Учебные программы
Мюнхенский университет Людвига-Максимилиана в Германии готовит студентов на 18 факультетах по 160 специальностям. Факультеты вуза: