Chet elda ta’lim olish-orzusi, ehtimol, mamlakatimizning deyarli har bir 11-sinf o’quvchisida bor. Chet el universitetining diplomi ko’plab imkoniyatlar va martaba istiqbollarini ochib beradi va har doim butun dunyodagi ish beruvchilar tomonidan yuqori baholanadi. Bundan tashqari, chet elda o’qish chet tilini mukammal egallash, nafaqat boshqa mamlakat bilan, balki dunyoning turli burchaklaridan kelgan odamlar bilan tanishish imkoniyatini beradi.
Ko’p omillar siz tanlagan mamlakatga bog’liq. Agar o’qishni tugatgandan so’ng siz chet el institutiga kirishni xohlasangiz. Buning uchun siz chet elda maxsus ta’lim olish uchun qaysi davlatga borishni xohlayotganingiz haqida yaxshilab o’ylab ko’rishingiz kerak. Barcha xohishim bilan. Siz 11 -sinfni tugatgandan so’ng darhol chet el universitetiga o’qishga kirishingiz mumkinligini tushunishingiz kerak. Axir, hamma narsa siz tanlagan mamlakatga bog’liq. Ya’ni, ular kirmoqchi bo’lgan universitet qoidalaridan. Sababi shundaki, hamma mamlakatlarda ham ta’lim tizimi maktabni tugatgandan so’ng kollejga qabul qilinmaydi. Bundan tashqari, O’zbekiston fuqarolari uchun ba’zi shartlar mavjud:
To’liq 11 yil. O’zbekistonda maktabga qarab maktab 10 yoki 11 yil o’qiydi. Unda 4 -sinf “sakrash” tizimi bo’lganmi? Ba’zi davlatlar universitetga hujjatlarni topshirishga ruxsat bermaydilar. Bunday ta’lim tajribasi etarli emas deb hisoblanadi.
Ba’zi mamlakatlarda ta’lim tizimi bitiruv va universitetga kirish o’rtasidagi “oraliq” aloqani ko’rib chiqadi. “Intermediate” – texnikumda o’qish yoki universitetda o’qishga tayyorgarlik ko’rish uchun maxsus kurslarda o’qishni anglatadi. Bunday ta’lim chet ellik talabalarga tegishli.
Chet elda ta’lim
Ko’pgina Evropa mamlakatlarida faqat rezidentlar davlat maktablarida bepul o’qish uchun ariza berishlari mumkin. Bu mamlakat fuqarolari yoki uzoq vaqt yashash uchun ruxsatnoma olgan shaxslar uchun. Umumta’lim maktablarida bepul akademik ta’lim olish imkoniyati mavjud. Faqat davlat va jamoat institutlarining maxsus dasturlari doirasida. Amerika yoki Kanadadagi bolalarga mo’ljallangan davlat maktabi xususiy maktabga qaraganda arzonroq bo’ladi. Bu vaqtda bu dasturlar ishlaydi.
Chet el fuqarosi uchun universitetlarda chet elda bepul ta’lim olish. G’arbiy Evropada mutlaqo bepul ixtisoslashtirilgan ta’limni davlat universitetlarida sotib olish mumkin. Frantsiya, Germaniya, Norvegiya, Shvetsiya, Daniya, Finlyandiya va Chexiya kabi mamlakatlarda. Trening ikki tilda olib boriladi: mamlakatning davlat tilida. Siz borasiz va bir necha marta ingliz tilida.
Siz bitirganingizdan so’ng, albatta, chet el universitetiga kirasiz, agar:
Sizning ingliz tili yoki kerakli tilni bilishingiz yuqori darajada.
Til imtihonini (TOEFL, IELTS va boshqalar) yaxshi ballar bilan topshirganligingiz haqida sertifikatingiz bor.
Agar sizda a’lo darajadagi ilmiy baholar bo’lsa.
Agar sizda tavsiya maktubini olish imkoniyati bo’lsa. Siz g’ayratli va mas’uliyatli talaba sifatida tavsiflanasiz.
Siz qo’shimcha o’qish uchun chet eldagi joylarni tanladingiz.
Ota -onangiz yoki siz chet elda o’qish uchun pul to’lashingiz mumkin.
Agar siz bu ro’yxatga mos kelmasangiz, lekin hali ham chet elda ta’lim olishni orzu qilsangiz – tushkunlikka tushmang! Bir necha yillik mashaqqatli mashg’ulotlar davomida siz chet tillarini bilishingizni yaxshilashingiz va ilmiy darajangizni ko’tarishingiz mumkin. Kerakli imtihonlardan o’ting va chet el universitetini tanlang. Agar sizda o’qish uchun moliyaviy imkoniyat bo’lmasa. Bilingki, sizga yordam berish uchun xalqaro talabalar uchun maxsus grantlar va stipendiyalar mavjud.
11 -sinfdan keyin chet elda o’qish kerakli universitetni tanlasangiz, kerakli natijaga olib keladi. Oldin u erdagi abituriyentlarga qo’llaniladigan asosiy talablarni o’rganib chiqib, mamlakat va universitetni oldindan topishga arziydi. Shunday qilib, siz o’quv dasturi bilan o’z vaqtida harakat qilishingiz mumkin bo’ladi. Shuningdek, universitetning kampusiga tashrif buyurib, yashash sharoitlari bilan tanishish va tanlovning to’g’ri ekanligiga ishonch hosil qilish foydali bo’ladi.
11 -sinfdan keyin chet elda ta’lim olish uchun siz hali ko’p ish qilishingiz kerak:
Yangi tilni o’rganing. Chet elda ta’lim olish uchun siz B1 darajasida o’qitish tilini bilishingiz kerak. Ko’pincha bu til ingliz tilidir. U asosiy yoki qo’shimcha sifatida ishlatiladi. Chet tilini bilish oliy o’quv yurtiga kirishda muvaffaqiyatning birinchi kalitidir.
Xalqaro til testidan o’tganligi to’g’risida sertifikat oling. Ikkinchi nuqta birinchisidan kelib chiqadi, chunki muvaffaqiyatli natija uchun tilni yuqori darajada bilish talab qilinadi. Shuningdek, ta’lim muassasasi GMAT, GRE va SAT natijalarini so’rashi mumkin, shuning uchun kirishdan oldin siz qaysi imtihonlardan o’tishingiz kerakligini aniq bilishingiz kerak.
Maktab yoki kollej rahbariyati va o’qituvchilardan tavsiyanomalar tayyorlang. Ular arizachining ijobiy xususiyatlarini o’z ichiga olishi kerak. Siz akademik mahorat va shaxsiy fazilatlarga e’tibor qaratishingiz kerak.
Hujjatlar to’plamini to’plang. Sizga kerak bo’lgan hujjatlarning aniq ro’yxati. Siz to’g’ridan -to’g’ri universitet vakillaridan so’rashingiz mumkin. Oldindan so’rash va qabul qilishdan taxminan bir yil oldin buni qilish yaxshiroqdir. Shuningdek, siz o’quv vizasini olishingiz kerak.
Maktabni tugatgandan so’ng chet el universitetiga o’qishga kirish uchun siz quyidagi ko’rsatmaga murojaat qilishingiz kerak:
11 -sinf tugaganidan keyin o’qish mumkin bo’lgan xorijiy universitet haqida erta qaror qabul qiling.
Bu qarorga ishonch hosil qilish uchun siz tanlagan universitetga kirsangiz yaxshi bo’lardi.
Kerakli chet tilini o’rganishga mas’uliyat bilan yondashing.
11 -sinfda o’qish paytida, xalqaro til imtihonlarini topshirish uchun kerakli sertifikatlarni to’plang.
Universitetning chet ellik talabalarga qo’yadigan talablari bilan tanishing va bu ko’rsatkichlarga o’sing.
Yaxshi ma’lumotnomalarga ega o’qituvchilardan xatlar sotib oling.
Universitetga kirish uchun qanday hujjatlar kerakligini bilib oling, ularni to’plang va o’z vaqtida topshiring.
Siz tanlagan mamlakatga kirish va o’qish uchun oldindan pasport va vizani rasmiylashtirish bilan shug’ullanishingiz kerak bo’ladi.

Образование за границей – мечта, которая есть, пожалуй, почти у каждого 11-классника нашей страны. Диплом зарубежного университета открывает массу возможностей и карьерных перспектив и всегда высоко котируется работодателями всего мира. Кроме того, образования за границей дает шанс в совершенстве овладеть иностранным языком, познакомиться не только с другой страной, но и с людьми из разных уголков мира.
Многие факторы зависят от выбранной вами страны. Если после окончания школы вы хотите поступить в иностранный институт. Для этого вам нужно хорошенько подумать в какую страну хотите поехать получать специализированное образование за границей. При всем своем желании. Вы должны осознать, сможете ли зачислиться в иностранный вуз сразу после окончания 11 класса. Ведь все зависит от выбранной вами страны. А именно от правил университета, в который хотели бы поступить. Причина в том, что система образования не во всех странах располагает зачисление в институт сразу после окончания школы. К тому же для граждан Узбекистана имеются некоторые обстоятельства:
- Полные 11 лет. В Узбекистане школа занимает 10 либо 11 лет обучения в зависимости от школы. Была ли в ней система “перепрыгивание” 4 класса. Некоторые страны не допускают подачу документов в университет. Так как считают недостаточным такой учебный стаж.
- В некоторых странах система образования рассматривает “промежуточное звено” между окончанием школы и зачисление в вуз. ” Промежуточное звено” подразумевает обучение в техникуме или прохождение специальных курсов для подготовки к обучению в университете. Такое обучение распространяется на иностранных студентов.
Образования за границей
Во многих европейских странах на бесплатную учебу в государственных школах могут претендовать только резиденты. Для граждан этой страны, либо лица, имеющие долговременный вид на жительства. Имеется возможность получить бесплатное академическое образование в государственных средних школах. Только в рамках особых программ государственных и общественных учреждений. Государственная школа в Америке или Канаде для ребенка обойдется на порядок дешевле, чем частная. Эти программы работают в данное время.
Бесплатное образование за границей в университетах для иностранного гражданина. Совершенно бесплатное специализированное образование в Западной Европы можно приобрести в государственных вузах. В таких странах как, Франция, Германия, Норвегия, Швеция, Дания, Финляндия и Чехия. Обучение ведется на двух языках: на государственном языке страны. В которой вы прибываете и в нескольких случаях на английском языке.
Вы обязательно поступите в иностранный университет после окончания школы, если:
- Знания вами английского, либо нужного языка находятся на высоком уровне.
- У Вас имеются сертификат о прохождения языкового экзамена (TOEFL, IELTS и другие) с хорошими балами.
- Если у вас отличные учебные оценки.
- Если вы имеете возможность получить рекомендательное письмо. В котором вас характеризуют как целеустремленного и ответственного учащегося.
- Вы выбрали места за границей для дальнейшего обучения.
- Ваши родители или вы можете оплачивать учебу за границей.
Если вы не подходите под этот список, но все же мечтаете получить образование за границей – не расстраивайтесь! За несколько лет упорной подготовки вы сможете подтянуть свои знания иностранных языков и поднять свой академический уровень. Пройти нужные экзамены и выбрать иностранный университет. Если у вас нет финансовой возможности на оплату обучения. Знайте существуют гранты и стипендии специально для иностранных абитуриентов, которые вам помогут.
Образование за границей после 11 класса принесет желаемый результат, если правильно выбрать университет. Стоит подыскать страну и вуз заранее, предварительно изучив основные требования, которые там предъявляют к поступающим. Таким образом вы сможете своевременно сориентироваться с программой подготовки. Также было бы полезно посетить кампус вуза, чтобы ознакомиться с условиями проживания и убедиться в том, что сделанный выбор оказался правильным.
Чтобы получить образование за границей после 11 класса еще вам многое предстоит сделать:
Изучить новый язык. Для получения образования за границей нужно владеть языком преподавания на уровне от B1. Чаще всего этим языком является английский. Его используют как основной или же как дополнительный. Знание иностранного — первый ключ к успеху при поступлении в вуз.
Получить сертификат о прохождении международного языкового теста. Второй пункт вытекает из первого, ведь для успешного результата требуется высокий уровень владения языком. Также учебное заведение может запросить результаты GMAT, GRE и SAT, поэтому перед поступлением нужно точно узнать, какие экзамены необходимо сдать.
Подготовить рекомендательные письма от дирекции школы или колледжа и преподавателей. В них должна содержаться положительная характеристика абитуриента. Потребуется отметить академические навыки и личностные качества.
Собрать пакет документов. Точный список необходимой документации вы можете узнать непосредственно у представителей университета. Лучше поинтересоваться заранее и сделать это приблизительно за год до поступления. Также нужно получить учебную визу.
Зачисление в университет после 11 класса
Для того чтоб поступить в иностранный вуз после окончания школы в вам следует обратиться к этой инструкции:
- Пораньше определитесь с иностранным университетом, в котором возможно обучение после окончания 11 классов.
- Хорошо бы съездить в выбранный вами вуз, для уверенности в данном решении.
- Ответственно подходите к изучению требуемого иностранного языка.
- Во время учебы в 11 классе соберите нужные вам сертификаты о сдачи международных языковых экзаменов.
- Познакомьтесь с требованиями университета к иностранным студентам и дорастите до этих показателей.
- Приобретите письма от преподавателей с хорошими рекомендациями.
- Выясните, какие документы нужны для поступления в вуз, соберите их и подайте в нужный срок.
- Вам придется заранее заняться оформлением загранпаспорта и визы, для въезда и обучению в выбранную вами страну.