Technonikol o’quv markazi O’zbekistonda energiya tejaydigan texnologiyalarni rivojlantirishga turtki beradi. O`zbekistonda Technonikol va O`zbekiston Respublikasi qurilish vazirligi huzuridagi Toshkent qurilish kollejining qo`shma Technonikol o`quv markazi ochildi. Quruvchilar, muhandislar, me’morlar, uy -joy kommunal xo’jaligi va nazorat organlari vakillari yangi kasbiy mahoratga ega bo’ladilar. Uyingizda, jabhada va poydevorda zamonaviy va energiyani tejaydigan materiallar va tizimlardan foydalanish kabi sohalarda. Loyihaga Technonikol kompaniyasining o’z sarmoyalari umumiy hajmi 700 mln.
Ochilish marosimida: O’zbekiston qurilish vazirining birinchi o’rinbosari Davronjon Odilov ishtirok etdi. Shuningdek, O’zbekiston qurilish vazirligining ta’lim muassasalari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig’i Azamiddin Qo’ldoshev ishtirok etdi. O’zbekiston Qurilish vazirligining Xalqaro munosabatlar va investitsiyalarni jalb qilish boshqarmasi boshlig’i Sharaf Rajabov. O’zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi huzuridagi Toshkent qurilish kolleji direktori Baydulla G’aniev. Evgeniy Voilov, korporatsiyasining vitse -prezidenti. Unda korporatsiya hamkorlari, oliy o’quv yurtlari va respublika ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etishdi.
Jahon iqtisodiyoti globallashuvining zamonaviy sharoitida raqobatlasha oladigan kadrlarni rivojlantirish muammolari. Bir qator aniq sabablarga ko’ra, ular yanada dolzarb bo’lib bormoqda. Birinchidan, bu mehnat bozoridagi o’zgargan sharoitlar. Bu ish o’rinlari sonining kamayishi va xodimlarning kasbiy mahorati va malakasiga bo’lgan talablarning oshishi bilan bog’liq. Ikkinchi o’rinda professionallik va malakasi past bo’lgan xodimlar ob’ektiv sabablarga ko’ra tark etiladi. Xodimlarning ish joylari uchun tashkilot ichidagi va jamoa ichidagi raqobati kuchayganligi sababli. Va nihoyat, ijtimoiy farovonlikning yagona kafolati. Mehnat bozorining o’zgargan sharoitida xodimning raqobatbardoshligining sharti – bu kasb ta’limi, – dedi O’zbekiston qurilish vazirining birinchi o’rinbosari Davronjon Odilov o’z nutqida.
Mutaxassislar kasbiy mahoratning asosini tashkil etuvchi kasbiy rivojlanishning ikkita yo’nalishini aniqlaydilar:
– kasbiy va malaka oshirish, bu o’qitish (o’qitish), qayta tayyorlash, malakasini oshirish va o’z-o’zini o’qitish bilan chambarchas bog’liq;
– ishchi kuchini oqilona va samarali taqsimlashga asoslangan kasbiy va ish joylarini rivojlantirish. Shuningdek, xizmat ko’rsatish va kasbiy ko’tarilish, qayta professionallashtirish, kasbiy malakalarning o’sishi va ishchilar salohiyati.
Shuni unutmaylikki, zamonaviy qurilish – bu har uch -besh yilda bir marta mutaxassislarning bilimlarini yangilab turishni talab qiladigan dinamik jarayon. Har bir quruvchi har qanday ijtimoiy-iqtisodiy sharoitda talabga ega bo’lishning yagona yo’li-“butun umr ta’lim” tamoyiliga amal qilish ekanligini unutmasligi kerak. Shuning uchun, zamonaviy Technonikol о’quv markazini ochish qarorimiz, kasbiy tayyorgarlikni rivojlantirish va mutaxassislarning malakasini oshirish istagidan kelib chiqdi. Biz yuqori xalqaro standartlarga muvofiq ishlashga o’rgatamiz va ishonchimiz komilki. Technonikol o’quv markazida bilim va ko’nikmaga ega bo’lgan mutaxassislar o’z tajribalarini turli mamlakatlarda muvaffaqiyatli qo’llay olishadi, – izoh berdi Evgeniy Voilov.
Bundan tashqari, O’zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi huzuridagi Toshkent qurilish kolleji va Technonikol ishlab chiqarish kompaniyasi resurslarini birlashtirish qurilish va ishlatilgan materiallarning sifatini yaxshilaydi, uy -joylarni ishonchli va mustahkam qiladi. Bundan tashqari, binolarning barcha tuzilmalarida zamonaviy materiallardan foydalanish bo’yicha olingan ko’nikmalar mamlakatda energiya tejaydigan texnologiyalarning rivojlanishini tezlashtiradi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida boshlangan energiya samaradorligi loyihasini amalga oshirishga yordam beradi “.
Technonikol о’quv markazida ikkita texnologiya ustaxonasi mavjud. Qurilish maydonlarida ishlaydigan mutaxassislar zamonaviy qurilish energiyasini tejaydigan materiallar va tizimlar bilan ishlashni o’rganadilar. Shuningdek, sohalarda innovatsion texnologiyalarni qo’llashda amaliy ko’nikmalarga ega bo’ladilar. Masalan, “Bitum va bitum-polimer materiallardan foydalangan holda tekis tomlar”, “Polimer membranalar yordamida tekis tomlar”. Va shuningdek, masalan, “tom yopishgan tomlar”, “jabhalar”, “poydevorlarni gidroizolyatsiya qilish” va “sayoz asoslar”. Technonikol о’quv markaz hududida nazariy tadqiqotlar uchun qulay sinf xonasi mavjud.
Treningni Technonikol qurilish akademiyasi o’qituvchilari olib boradilar. Katori turli materiallar va tizimli tizimlardan foydalangan holda binolarni qurish va ta’mirlashni qo’llab -quvvatlash bo’yicha ko’p yillik amaliy tajribaga ega. Ilmiy va ta’lim tashkilotlarining taniqli mutaxassislari. U erda har yili qurilish sohasining 1000 ga yaqin mutaxassisi o’qiydi va malakasini oshiradi.
Bu Korporatsiyaning O’zbekistonda 2018 yildan buyon amalga oshirilayotgan ikkinchi loyihasi. Biz O’rta Osiyodagi eng yirik konteyner, qog’oz va gofrirovka qilingan konteyner ishlab chiqaruvchi Angren Pack kompaniyasining nazorat paketini sotib oldik. Biz korxona ish unumdorligini oshirishga e’tibor qaratdik va asbob -uskunalarni modernizatsiya qildik, buning natijasida tayyor mahsulotning yillik ishlab chiqarilishi deyarli uch barobar oshdi. Zavodimizda qo’llaniladigan texnologiyalar bizga ikkinchi darajali xom ashyodan mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradi. Bu sizga asosiy resurslarni – suv va elektr energiyasini tejash imkonini beradi, – dedi Technonikol korporatsiyasining egasi va boshqaruvchi hamkori Sergey Kolesnikov.
Sanoatni yashil ish o’rinlari bilan ta’minlashdan tashqari. Qurilish mutaxassislarini zamonaviy va energiyani tejaydigan materiallar va tizimlar bilan ishlashga o’rgatish. Biz O’zbekistondagi qurilish sanoatining uglerod izini kamaytirishga o’z hissamizni qo’shmoqdamiz .

Учебный центр Технониколь даст толчок развитию энергоэффективных технологий в Узбекистане. В Узбекистане открылся совместный Учебный центр Технониколь и Ташкентского Строительного Колледжа при Министерстве строительства Республики Узбекистан. Строители, инженеры, архитекторы, представители ЖКХ и надзорных органов будут получать новые профессиональные навыки. В такой области как, применения современных и энергоэффективных материалов и систем на кровлях, фасадах и фундаментах. Общий объем собственных инвестиций Технониколь в проект составил 700 млн. сум.
В церемонии открытия приняли участие: Первый Заместитель Министра строительства Узбекистана Давронжон Адилов. А также , приняли участие Руководитель управления координации образовательных учреждений Министерства строительства Узбекистана Азамиддин Кулдошев.
Руководитель отдела международных связей и привлечения инвестиций Министерства строительства Узбекистана Шараф Раджабов.
Директор Ташкентского Строительного Колледжа при Министерстве строительства Республики Узбекистан Байдулла Ганиев.
Вице-президент Корпорации Технониколь Евгений Войлов. А также на ней присутствовали партнеры Корпорации, представители высших учебных заведений и бизнес-сообщества Республики.
«Проблемы развития кадров, способных конкурировать в современных условиях процесса глобализации мировой экономики. Вследствие ряда определенных причин, приобретают большую актуальность. В первую очередь, это изменившиеся условия на рынке труда. Связанные как с уменьшением количества рабочих мест, так и с повышением требований к уровню профессионализма и компетенций работников. Во вторую очередь, работники с невысоким уровнем профессионализма и компетенций по объективным причинам устроняются. В силу усилившейся внутриорганизационной и внутриколлективной конкуренции наемных работников за рабочие места. И последнее, единственной гарантией социального благополучия. Условием конкурентоспособности работника в этих изменившихся условиях рынка труда выступает профессиональное образование» -отметил в своем выступлении Первый Заместитель Министра строительства Узбекистана Давронжон Адилов.
Специалисты выделяют два направления в профессиональном развитии, составляющие фундамент сущности профессионализма:
– профессионально-квалификационное развитие, самым тесным образом связанное с подготовкой (обучением), переподготовкой, повышением квалификации и самообразованием;
– профессионально-должностное развитие, базирующееся на рациональной и эффективной расстановке рабочей силы. А также, в служебно-профессиональном продвижении, репрофессионализации, росте профессиональных компетенций и потенциала рабочих кадров.
«Не будем забывать, что современное строительство – это динамичный процесс, требующий обновления знаний специалистов каждые три-пять лет. Каждый строитель должен помнить, что единственная возможность быть востребованным в любых социально-экономических условиях – это следование принципу «образование через всю жизнь». Поэтому наше решение об открытии современного Учебного Центра было продиктовано желанием развития профессиональной подготовки и повышения квалификации специалистов. Мы обучаем работать по высоким международным стандартам и уверены, что специалисты, получив знания и навыки в нашем учебном центре, смогут успешно применить свой опыт в разных странах, – прокомментировал Евгений Войлов.
Кроме того, консолидация ресурсов Ташкентского Строительного Колледжа при Министерстве строительства Республики Узбекистан и производственной компании Технониколь позволит повысить качество строительства и применяемых материалов, благодаря чему жилье станет более надежным и долговечным. Кроме того, полученные навыки по применению современных материалов на всех конструкциях зданий ускорят развитие энергосберегающих технологий в стране и будут способствовать реализации проекта по повышению энергоэффективности, запущенного под эгидой ООН».
В Учебном центре обустроены две технологичные мастерские. В которых работающие на стройках специалисты научатся работать с современными строительными энергосберегающими материалами и системами.А также будут получать практические навыки применения инновационных технологий по направлениям. Например, «Плоские кровли с применением битумных и битумно-полимерных материалов», «Плоские кровли с применением полимерных мембран». А таже, такие как «Скатные кровли», «Фасады», «Гидроизоляция фундаментов» и «Малозаглубленные фундаменты». Для теоретических занятий на территории Центра обустроен комфортный класс.
Обучение будут проводить преподаватели Строительной Академии Технониколь. Каторый, имеет многолетний практический опыт сопровождения строительства и ремонта зданий с применением различных материалов и конструкционных систем. А также признанные эксперты из научных и образовательных организаций. Ежегодно в нем будут обучаться и повышать квалификацию около 1000 специалистов строительной отрасли.
«Это второй проект Корпорации, реализованный в Узбекистане с 2018 года. Ровно три года назад мы приобрели контрольный пакет акций компании Аngren Pack, крупнейшего производителя тарного картона, бумаги и гофротары в Средней Азии. Мы сделали акцент на повышении производительности предприятия и провели модернизацию оборудования, благодаря чему вырос ежегодный объем выпуска готовой продукции почти в три раза. Технологии, используемые на нашем заводе, позволяют изготавливать продукцию из вторичного сырья. Что позволяет экономить первичные ресурсы – воду и электроэнергию, – рассказал Сергей Колесников, совладелец и управляющий партнер Корпорации Технониколь.
Помимо того, что мы обеспечиваем промышленность «зелёными» рабочими местами. Обучая профессионалов строительной отрасли работать с современными и энергоэффективными материалами и системами. Вносим вклад в снижение углеродного следа стройиндустрии Узбекистана».